Alacağınız Ev de Kiracı Oturması Durumunda ne yapmanız gerekiyor..

fatosaltintas

Alacağınız evde kiracı oturması ikinci ev alımlarında sıklıkla karşılaşılan çeşitli problemler yaşanmasına sebep olan bir durumdur. Kanunen kiracı ve yeni ev sahibinin çeşitli hakları mevcut olmakla birlikte mevzuat ve genel uygulamaların kiracı aleyhine olduğu söylenebilir. Bundan dolayı almak istediğiniz evde kiracı oturuyorsa evi almadan önce anlaşmanızı tavsiye ederiz. Neden anlaşmanız gerektiğini yazımızı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

Bir kira durumunda bahsediyorsak yazılı veya sözlü olarak bir kira sözleşmesi var demektir. Kira sözleşmesinin borçlar kanunun kapsamına alınması ile birlikte kira sözleşmesi karşılıklı olarak yapılan bir borç-alacak senedi niteliği kazandığını söylenebilir. Bundan dolayı sadece ev sahibinin değişmesi  kira sözleşmenin koşullarını yerine getiren bir kiracıyı hemen evden çıkarma hakkı vermiyor.

Aldığınız evdeki kiracıyı yasal olarak ne kadar sürede çıkartabilirsiniz?

Evi satın almadan önce içindeki kiracı ile yasal olarak bir anlaşma yapmadıysanız ve kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa tapu devri tamamlanma tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde bir ihtarname göndermeniz gereklidir Eğer bir…

View original post 287 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s