İzinsiz SMS/e-posta almaya devam ediyor musunuz?

Engin Utkan Blog


6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun 1 Mayıs 2015 tarihi ile devreye girdi. Bu kanunun nasıl uygulanacağında dair henüz bir yönetmelik çıkmamış olmasına rağmen konu hakkında biraz bilgi verelim (yayında bir yönetmelik taslağı var):

– Kanun şirketlerin yaptığı her türlü ticari iletişimi düzenliyor: Telefon, e-mail, sms, sesli yanıt sistemleri ile yapılan otomatik aramalar bu düzenlemeye dahil. Ticari olmayan iletişim (servis, tamir, hizmet ve politik mesajlar) bu kanunla sınırlandırılmamış.

– Bireylere yapılan iletişim opt-in esasına; yani önceden verilen açık ve net izne tabi tutulmuş. Bu tarihe kadar alınan izinler kabul görüyor.

– Esnaf ve tacirlere yani firmalara yapılan iletişimler ise son yönetmelik taslağındaki durum değişmezse opt-out yani iletişimden çıkma hakkı esasına bağlanmış. Bu kesime iletişim serbest ama çıkmak isteyene bu hak verilip doğru uygulanmalı.

Bir firma iseniz ve daha önce iletişim yaptığınız kitleden ticari iletişim için henüz izin almadı iseniz izin almak için bile aramanıza izin verilmiyor.

Bir tüketici iseniz…

View original post 174 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s