Yöneticiliğin 3 evresi, 3 tuzağı ve başa çıkma yolları

Catalyst Yazılar

Yöneticilik kariyeri zorluklarla dolu bir patika. Sorumluluklarınız, kritik kararlarınız, ilgilenmeniz gereken çalışanlarınız arttıkça da zorlukları artan, üstelik de artan zorlukları yönetmede sıkıntı yaşayanların da nadir yardım istediği bir patika (sahi yardım isteyebilme yeteneğimizi yolda nerede kaybediyoruz? Yardım istemek bizi küçültüyor varsayımımız neden yaşımızla birlikte büyüyor? Yardım istemedikçe aşamadığımız zorluklar ve bunun yarattığı gergin profilimiz bize daha mı az zarar veriyor?)

Yöneticiliğe geçiş aşaması başarılı bir kariyerle geliyor, ilerleme aşaması da yine atandığınız pozisyondaki başarınızla. Ve bu başarılar aslında içinde sizi başarısızlığa da sürükleyebilecek tuzaklar da içeriyorlar.

Yeni yöneticiler: ‘Birşeyi de beceremiyorlar’

Bireysel katılımcılıktan (individual contributor) liderliğe geçiş sancıları pek çok kişinin yaşadığı sancılardır. Bugüne kadar bireysel başarıları ile harikalar yaratmış olan kişi yönetici olarak atanıp kendisine bir ekip bağlandığında, ekibin her üyesinin kendi kopyası olmasını ve her işi kendi yaptığının aynısı olarak çıkarmasını bekler. Elbette bu mümkün değildir, her ekip üyesinin kendi perspektifi kendi güçlü yönü ışığında çıkardığı iş farklılaşacaktır…

View original post 1.035 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s