Erkan Tokay Yazdı : Tecrübesizliği Fırsata Çevirmek

db04e1382988abe421ae340ad8be0a40

Yeni mezun olup iş hayatına atılacak kişilerin, öz güven eksikliği ve iş bulamama korkusu yaşamalarının temel sebebi :“Tecrübesizlik”.  Haksız da sayılmazlar: Hangi ilana başvuru yapılmak istense en az 2-5 yıl tecrübe aranıyor. Bu durum, morallerini bozduğu gibi, yeni mezunlara tecrübenin atlanamayacak bir engel olduğunu düşündürtüyor. Hatta yeni mezunlar, mülakata davet edilse bile, mülakat esnasında daha kendini tanıtamadan “ben tecrübesizim” deyiveriyor.

Peki, mülakata davet edildiğiniz halde yine de bu korkuları yaşıyor olmak ne derece doğru?  Şirket İK’ları tecrübesiz olduğunuzu bilmiyorlar mı ya da farkında mı değiller?  CV’lerinizde bundan bahsetmiş olmanıza rağmen neden bu korku ile mülakatlara giriyoruz?

Her şirket sadece tecrübeli çalışanı işe alsaydı, yeni mezunların işe girmesi de imkansız olurdu. Yeni mezunların da iş hayatına girebildiği  gerçeği varken, tecrübesizlik korkusunu bir köşeye atmakta fayda var. Dezavantaj gibi görünen bu durumu lehinize çevirmek sizlerin elinde.  Bu da mülakatı yapan kişilere; gerek aldığınız eğitim, gerekse yaptığınız çalışmalarla onlar için tercih edilebilir olduğunuzu…

View original post 152 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s